Żarówki LED - jak je wybierać?

Decydując się na zakup żarówek LED warto poczytać coś więcej na ich temat. W sieci krążą opinie (i słuszne), że to najlepsze źródło sztucznego światła, jakie wymyślił człowiek. Ma to odzwierciedlenie w cenie żarówek, gdyż kosztują bardzo dużo pieniędzy. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na wielkość żarówki, rodzaj gwintu, ilość emitowanego światła i jej barwę.

Wybieraj najlepszych!

Najważniejszym wyborem nie będzie żarówka, a sklep, w którym ją kupimy. Powinien być prestiżowy i zajmować się tylko oświetleniem (mamy wtedy pewność, że firma zajmuje się tym z pasji). Najlepsze i najbardziej prestiżowe sklepy wcale nie muszą być drogie i warto o tym pamiętać.

Rodzaj gwintu i wielkość żarówki

Zazwyczaj kupuje się żarówki z gwintem E27 lub E14. Jeśli jesteście w trakcie remontu, warto stworzyć system zasilania z gwintem E14, bo jest ekonomiczniejszy. Żarówki z gwintem E27 sprawdzą się tam, gdzie już istnieje instalacja i nie chcemy jej modyfikować. Jeśli chodzi o wielkość żarówki, tutaj panuje spora dowolność. Im mniejsze pomieszczenie, tym żarówka powinna być mniejsza.

Lumeny i barwa światła

Żarówki wykonane w technologii LED są energooszczędne, ale emitują całkiem sporo światła. Modele o mocy 9W dają około 420 lumenów (46 lm/W). Tradycyjna żarówka o mocy 100W daje "zaledwie" 1530 lumenów. Oświetlenie LEDowe jest zatem bardzo efektywne. Istotna jest barwa światła. Im więcej Kelwinów ma żarówka, tym światło będzie jaśniejsze. Należy wybierać takie modele, które odpowiadają naszym potrzebom. Żarówki emitujące barwę o natężeniu do 3000 K są idealne do nauki, zaś te o natężeniu powyżej 6000 K będą się sprawdzać na zewnątrz.

To nie zamiana, to inwestycja

Zakup oświetlenia LED należy traktować w formie inwestycji, bo zwraca się dosyć długo. Planując zakup takich żarówek warto dedykować je tym pomieszczeniom, w których spędzamy najwięcej czasu i które oświetlamy minimum 4-5 godzin dziennie. 

O serwisie

Zagadnienia związane z oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym oraz instalacja elektryczną w mieszkaniu. 

Kontakt

803 458 657

kontakt@airliveblog.pl

Galeria