Żarówki - rodzaje i gwinty

Elektryczne oświetlenie pisze swoją historię od przeszło 130 lat, kiedy Thomas Edison wymyślił żarówkę z drutem wolframowym. Do niedawna klasyczne żarówki (z żarnikiem) były dostępne w sprzedaży i powszechnie użytkowane, lecz obecnie zastępuje się je nowszymi i bardziej oszczędnymi. Co warto wiedzieć o żarówkach i jakie rodzaje kupować? O tym dowiecie się poniżej.

Koniec ery tradycyjnych żarówek

Pod koniec 2015 roku większość krajów wycofała ze sprzedaży klasyczne żarówki na bazie wolframu. Dlaczego? Ponieważ zużywały zbyt wiele prądu przy niewielkiej ilości lumenów (strumień świetlny), a ponadto szkodziły środowisku. Standardowe żarówki zostały zastąpione energooszczędnymi, które co prawda kosztują więcej, ale zwracają się w postaci długowieczności.

Rodzaje żarówek

  • Żarówki tradycyjne (lampy żarowe) - wycofane z produkcji

Pomimo niewielkiej ceny, klasyczne żarówki powoli znikają z naszego rynku. Ich żywotność wynosi zaledwie 1000 godzin i pochłaniają sporo energii (od 25 do nawet 500 Watt). Nagrzewają się do temperatury 2500 - 3000 K (Kelwin) i równomiernie rozprowadzają światło. Z uwagi na wysoką temperaturę żarnika, mogą się szybko przepalać.

  • Świetlówki kompaktowe

Mogą przybrać kształt litery "U" lub spirali. Zużywają do 80% mniej energii niż klasyczne żarówki, ale w swoim składzie posiadają rtęć, która jest szkodliwa dla środowiska. Świetlówki kompaktowe dosyć długo się nagrzewają i nie oddają rzeczywistych kolorów otoczenia. Niezależnie od napięcia mają odpowiedni strumień świetlny, a ich żywotność przekracza 15 tysięcy godzin.

  • Żarówki LED

Zdecydowanie najlepsze żarówki na rynku. Mogą pracować do 100 tysięcy godzin, są energooszczędne i odporne na włączanie / wyłączanie. Wyróżniają się stałą emisją światła niezależnie od napięcia, a ich jedynym minusem jest dużo wyższa cena od żarówek tradycyjnych.

  • Halogeny (żarówki halogenowe)

Mają niewielkie rozmiary i zużywają o 50% mniej energii od klasycznych żarówek. Kosztują niewiele, ale ich żywotność wynosi maksymalnie 3000 godzin. W przypadku montażu może być konieczne użycie transformatora (przy większym napięciu), co finalnie zwiększa koszt instalacji.

  • Taśmy LED

Bardzo oszczędne i niedrogie w zakupie. Można nimi sterować z poziomu pilota, a jedynym minusem jest konieczność użycia odpowiednio zasilacza do taśm. Chętnie stosowane jako oświetlenie łazienek i salonów.

Rodzaje gwintów

  • E27 - klasyczny, duży, wkręcany gwint wymyślony przez Edisona i stosowany w przypadku większości żarówek. W języku potocznym na gwint E27 mówi się "standardowy" lub "europejski".
  • E14 - klasyczny, mały gwint, który stosowany jest w instalacjach o mniejszej mocy. Podobnie jak w przypadku gwintu E27 - wymyślony przez Edisona.
  • GU10 - stosowany z lampami LED i halogenami.
  • MR11/16 oraz G4 - Wtyk mocowany na wcisk z widełkami. Stosowany do oświetlenia LED i halogenów

Barwy światła

W lampach liczy się nie tylko moc, ale też barwa światła i ilość lumenów (wiązka światła). Wyróżniamy trzy barwy: ciepła, neutralna i zimna. Ciepła ma temperaturę około 3000 K, neutralna 4000 K, zaś zimna - nawet 5500 K. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, powinniśmy wybierać takie żarówki, które będą nam odpowiadać barwą. Jeśli nie wiemy jakie wybrać - powinniśmy kupić neutralne o barwie 4000 K.

Bo żarówka ma nie tylko świecić ...

Urządzając dom lub mieszkanie warto zastanowić się nad typem oświetlenia, które chcemy mieć. Najlepiej zaplanować każde pomieszczenie z osobna i po przekalkulowaniu wydatków wybrać najbardziej opłacalną formę. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu poradnikowi wiecie już wszystko na temat światła!

O serwisie

Zagadnienia związane z oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym oraz instalacja elektryczną w mieszkaniu. 

Kontakt

803 458 657

kontakt@airliveblog.pl

Galeria