Czy warto inwestować w oświetlenie LED

Lampy LED zbudowane są z małych diod elektroluminescencyjnych umieszczonych w specjalnej oprawie pozwalającą zamontować je w miejscach, gdzie wcześniej występowały żarówki innego rodzaju. Pomimo wysokiej ceny wyróżniają się sporą odpornością na uszkodzenia oraz emitują światło, które nie szkodzi człowiekowi. O lampach LED urosło wiele mitów. W tym artykule odpowiemy, czy warto inwestować w LED'y.

Dlaczego technologia LED?

Jak już wiecie, lampa LED składa się z taśmy, na której przymocowane są poszczególne LED'y. Lampa tego rodzaju może przepracować nawet 100 000 godzin, ale jest podatna na przepięcia i przy niewłaściwym użytkowaniu może się nawet zepsuć. Jej ogromną zaletą jest mniejsze nagrzewanie, niż w przypadku tradycyjnych żarówek. W sieci krążą mity, jakoby diody LED nie nagrzewały się w ogóle, lecz nie jest to możliwe w przypadku jakiegokolwiek urządzenia, przez który płynie prąd.

Technologia LED gwarantuje energooszczędność, a to na niej najbardziej zależało producentom. Lampy emitują bardzo dużo światła (strumień świetlny - lumeny), które dobrze się rozprasza. Standardowa żarówka wolframowa o mocy 100 Wat daje około 1530 lumenów. Światło LED o mocy 25 W będzie emitować podobną ilość lumenów.

Czy opłaca się inwestować w oświetlenie LED?

Jak najbardziej tak! Lampy tego rodzaju są bardzo drogie, ale gwarantuję wiele tysięcy godzin pracy. Będą dobrą inwestycją w przypadku tych pomieszczeń, które zazwyczaj oświetlamy przez 4-5 godzin dziennie. Warto zastanowić się nad ich zakupem przez rozpoczęciem remontu po to, aby zagwarantować odpowiednią instalację elektryczną. Pamiętajmy, że led'y są uczulone na napięcie, dlatego przy niewłaściwej instalacji możemy stracić zarówno lampy, jak również zainwestowane pieniądze.

O serwisie

Zagadnienia związane z oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym oraz instalacja elektryczną w mieszkaniu. 

Kontakt

803 458 657

kontakt@airliveblog.pl

Galeria