Co warto wiedzieć o oświetleniu?

Roszady na rynku oświetlenia mają swoje plusy, bo nie od dziś wiadomo, że tradycyjne żarówki pobierają dużo mocy, generują za dużo ciepła i mogą pracować do 1000 godzin. Ponadto są szkodliwe dla środowiska, a ich barwa światła może zaszkodzić osobom, które noszą okulary. Możemy przyjąć, że na rynku nie ma już tradycyjnych żarówek z wolframem. Co zatem warto wiedzieć o nowszych, bardziej oszczędnych modelach?

Inwestycja, która się zwraca po latach

Obecnie bardzo popularne są świetlówki kompaktowe, które mogą przybrać kształt litery "U" lub spirali. Zużywają o 80% mniej energii od klasycznych, a ich żywotność przekracza 10 000 godzin. Dzięki jasnej barwie niestety męczą oczy i potrzebują kilku chwil, aby się rozgrzać (jak stare telewizory kineskopowe). Kosztują niemało - za produkt gorszej marki zapłacimy tylko 10 złotych.

 

Alternatywą dla świetlówek kompaktowych są żarówki LED. Naszym zdaniem choć najdroższe, to najlepsze na rynku. Mogą pracować do 100 000 godzin, są niezwykle żywotne i bardzo energooszczędne. Zapewne wiecie, że tradycyjnych żarówek nie powinno się stale włączać i wyłączać. W przypadku technologii LED możemy przez całą dobę włączać i wyłączać oświetlenie, a żarówce nie stanie się absolutnie nic.

 

Barwa światła wpływa na komfort

Wybierając żarówki warto pamiętać o barwie światła. Określa się ją w Kelwnach (K). Najlepsze są te, które mają 4000 K, czyli emitują neutralne dla człowieka światło (prawie naturalne). Jeśli barwa światła jest za słaba (do 2000K), to widoczność będzie mocno odbiegać od rzeczywistości, a jeśli za mocna (powyżej 6000K) - światło będzie niebieskie.

 

Postaw na EKO

Nowoczesne żarówki są bardzo ekonomiczne, energooszczędne i przyjazne dla środowiska. Kosztują sporo pieniędzy, ale będą pracować nie przez kilkanaście miesięcy, a przez długie lata. 

O serwisie

Zagadnienia związane z oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym oraz instalacja elektryczną w mieszkaniu. 

Kontakt

803 458 657

kontakt@airliveblog.pl

Galeria