Żarówki do domu - jakie kupić?

W niektórych polskich sklepach (i w Internecie) można zakupić jeszcze żarówki tradycyjne. Są najtańsze, ale mają szereg wad, które sprawiają, że ich zakup należy dobrze przemyśleć. W tym artykule chcemy Wam przedstawić alternatywę dla wolframowych żarówek i udowodnić, że nowoczesne oświetlenie jest inwestycją, która szybko się zwraca.

Jak nie zwykła to jaka?

Na rynku mamy wiele rodzajów żarówek, ale warto skupić się jedynie na trzech: świetlówkach, żarówkach LED i halogenach. Świetlówki (zazwyczaj w kształcie litery U lub spirali) są energooszczędne i mogą pracować nawet 10 000 godzin. Potrzebują jednak chwili na rozgrzanie się i nie powinno się zerkać w ich kierunku. O wiele lepsze, a w zasadzie najlepsze są żarówki LED. Pracują nawet 100 000 godzin, czyli mogą świecić bez chwili przerwy przez ... 15 lat. Kosztują dosyć sporo, dlatego alternatywą mogą być paski LED'owe, które montuje się zazwyczaj w kuchni.

Halogeny to trzecia i ostatnia grupa żarówek, które nie zrujnują nas finansowo. Kosztują do 20 złotych i sprawdzają się w łazienkach, bo dają neutralne światło, co ma znaczenie w momencie, gdy przeglądamy się w lustrze. Działają do 3-4 tysięcy godzin i pochłaniają o 45% mniej energii, niż żarówki tradycyjne.

 

Inwestycja, która się zwraca

Przygotowaliśmy dla Was bardzo prosty rachunek porównując zwykłe żarówki do świetlówek kompaktowych. Przyjmijmy, że tradycyjna żarówka świeci 1000 godzin i kosztuje 3 złote (załóżmy, że jej moc to 40W). Świetlówka kosztuje 14 złotych i może pracować do 10 tysięcy godzin. Żarówka tradycyjna nie jest odporna i może się przepalić w każdym momencie. Zazwyczaj jednak spełnia normy i pracuje powyżej 1000 godzin (nawet 2000 godzin). Koszt zakupienia 6 żarówek to wydatek 16 złotych (około 10 000 godzin pracy wszystkich żarówek). Wychodzi na to, że zakup świetlówki jest opłacalny i zwraca się w ciągu kilkunastu miesięcy.

Decydując się na zakup żarówek warto poznać wszystkie rodzaje. Ich barwa ma znaczenie, dlatego każde pomieszczenie powinno posiadać takie oświetlenie, aby spędzanie wolnego czasu było komfortowe.

O serwisie

Zagadnienia związane z oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym oraz instalacja elektryczną w mieszkaniu. 

Kontakt

803 458 657

kontakt@airliveblog.pl

Galeria