Oszczędzanie na świetle - moda czy faktycznie oszczędność

Jeśli oglądacie telewizję to doskonale wiecie, jak reklamowane są nowoczesne żarówki. Uznawane są za energooszczędne z wydłużoną żywotnością. Porównywane do zwykłych żarówek rtęciowych wypadają naprawdę znakomicie i choć kosztują sporo, to wielu z nas już się na ich zakup zdecydowało. Modnym stała się wymiana oświetlenia w całym domu, ale czy faktycznie ma to związek z oszczędnością? Postanowiliśmy to sprawdzić na własnym przykładzie.

Nie chciałem oszczędzać i nie zaoszczędzę

Osoba, która pisze ten artykuł jest świeżo przed remontem swojego domu. Kilka tygodni temu zabrałem się za szukanie oświetlenia, bo żarówki rtęciowe wycofano ze sprzedaży w mojej okolicy. I tak od zawsze podobały mi się halogeny, ledy i świetlówki kompaktowe, dlatego nie liczyłem się z kosztem ich zakupu, lecz liczyłem na oszczędność. Zakupiłem w zasadzie każdy rodzaj oświetlenia i jak to w moim przypadku bywa - zacząłem obliczanie mojej inwestycji do teoretycznego zwrotu. Z obliczeń które wykonałem wychodzi na jedno - wymiana oświetlenia w całym domu nie ma szans się zwrócić przez najbliższe 5 lat. Ponadto spostrzegłem, że w kilku pomieszczeniach natężenie światła będzie na tyle spore, że będę musiał wymienić żarówki na nowe po kilku latach.

Nie chciałem oszczędzać na świetle i wiem, że nie oszczędzę na nim. Co prawda moje rachunki za pobór energii będą mniejsze, lecz na wymianę całego oświetlenia wydałem już ponad 2000 złotych. Trudno mi sobie wyobrazić, abym mógł zapłacić za zużycie prądu więcej, niż 50 złotych miesięcznie - oczywiście z tytułu samego oświetlenia. Dodając wszystkie liczby do siebie wychodzi na to, że w ciągu pięciu 4-5 lat odrobię sobie inwestycję, lecz na pewno będę musiał też wymienić kilka żarówek na nowe, a one do tanich nie należą.

I moda i oszczędność

Jako, że żarówki rtęciowe są powoli wycofywane ze sprzedaży, trudno o inne oświetlenie jak ledy, świetlówki kompaktowe lub halogeny. Jest to po części oszczędność, ale w większym stopniu moda. Nowoczesne oświetlenie jest naprawdę bardzo ładne i przy okazji kolejnego artykułu o żarówkach z pewnością załączę zdjęcia mojego remontu. Jeśli macie do mnie jakieś pytania - czekam na nie pod tematem. 

 

O serwisie

Zagadnienia związane z oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym oraz instalacja elektryczną w mieszkaniu. 

Kontakt

803 458 657

kontakt@airliveblog.pl

Galeria