Multioświetlenie - czyli wpływ barwy światła na człowieka

Wybierając oświetlenie do domu warto wiedzieć o kilku rzeczach, które mają wpływ na nasze zdrowie i komfort. Jak dobrze wiecie, światło emitowane przez żarówkę jest dla człowieka sztuczne. Jeśli przyjmie nieodpowiednią barwę (określamy ją w Kelwinach), to człowiek zaczyna się męczyć. W tym artykule chcemy Wam podpowiedzieć, jak barwy wpływają na nasz komfort. Zapraszamy do lektury.

Najlepiej na wolnym powietrzu

Człowiek najlepiej się czuje wtedy, gdy spędza czas na świeżym powietrzu. Widzi żywe kolory i powinien szukać takich żarówek, które dadzą podobny efekt. Na rynku mamy wiele rodzajów oświetlenia, ale zazwyczaj kupujemy świetlówki lub LED'y. Niezależnie od wyboru rodzaju oświetlenia, podczas zakupu należy czytać informacje, które zawarte są na etykiecie. Interesuje nas barwa światła, więc będzie albo namalowana, albo określona w Kelwinach.

Rodzaje barw światła

  • Barwa ciepła

Występuje pomiędzy 2700 a 3200 K. Przypomina zachód słońca lub płonącą świecę. Gwarantuje miłą atmosferę i odpoczynek. Doskonale pasuje do korytarzy i klatek schodowych.

  • Barwa neutralna

Występuje pomiędzy 3300 a 4500 K. Idealnie nadaje się do nauki i czytania. Wzmaga koncentrację i pozwala się skupić. Oświetlenie o tej barwie powinno się znajdować w pokojach dziecięcych i salonie lub kuchni.

  • Barwa zimna

Występuje pomiędzy 4600 a 6500 K. Pozwala się skoncentrować i pracować ze sporą dynamiką. Należy uważać z tą barwą, bo kupując żarówki o barwie powyżej 6000 K będziemy mieć do czynienia z niebieskim światłem, które nie do końca jest pozytywne dla naszego organizmu.

Przeznaczenie pomieszczenia ma znaczenie

Nowoczesny dom lub mieszkanie powinno posiadać kilka rodzajów oświetlenia. To niezwykle ważne dla poczucia komfortu i aury, która panuje w domu. Mamy nadzieję, że nasze rady będą Wam pomocne.

O serwisie

Zagadnienia związane z oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym oraz instalacja elektryczną w mieszkaniu. 

Kontakt

803 458 657

kontakt@airliveblog.pl

Galeria