Technologia LED - co warto wiedzieć?

Czy wiecie na jakiej zasadzie działa oświetlenie LED? Czy wiecie, jak żywotne są lampy wykonane w tej technologii? Postanowiliśmy przygotować dla Was odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i przedstawimy je w formie krótkiego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Czym są diody LED?

Dioda LED to tak naprawdę półprzewodnik, przez który płynie prąd. Emituje on wiązkę światła o odpowiedniej długości. Możemy wyróżnić kilka rodzajów diod, choć ich nazewnictwo tyczy się głównie mocy. Małe diody to DIP LED, zaś te najmocniejsze - Power LED.

Wracając na chwilę do półprzewodnika. Jest to tak naprawdę substancja krystaliczna, której poziom przewodzenia prądu może być różny. Oznacza to tyle, że diody nie lubią przepięć lub bardzo niskiego napięcia. Zamontowane w pomieszczeniu, gdzie instalacja elektryczna została źle skonfigurowana (brak transformatorów w przypadku starych instalacji) może skutkować uszkodzeniem lampy lub całego panela LEDowego.

W sieci krąży mit, jakoby diody nie emitowały światła. Skoro posiadają półprzewodnik, to siłą rzeczy muszą się nagrzewać. Posiadają jednak radiatory, które skutecznie chłodzą diody nie doprowadzając do ich przegrzania i w konsekwencji uszkodzenia.

Technologia LED pozwala na uzyskanie dużej ilości lumenów przy niewielkiej mocy lampy. Lampa o mocy 9W emituje 420 lumenów. Warto też przyjrzeć się barwie światła. Wyróżniamy trzy rodzaje: ciepła, neutralna i zimna. Jeśli zależy nam na neutralnym oświetleniu, powinniśmy wybierać modele, których natężenie barwy wynosi około 4000 - 4500 K.

Czy są żywotne?

Badania naukowe pokazują, że lampy wykonane w technologii LED mogą pracować do 100 000 godzin. To bardzo dobry wynik, bo daje w przybliżeniu ... 15 lat ciągłej pracy. Na rynku nie istnieje żadna technologia mogąca pobić LEDY, choć w Livermore znajduje się starowinka (lampa żarowa typu Edisona), która świeci nieprzerywanie od ... 110 lat.

Nie ma lepszej technologii na rynku od LED'ów, ale trzeba wiedzieć, że przy złym traktowaniu odbije się nam czkawką. Pamiętajmy o odpowiedniej instalacji elektrycznej, bo tylko ona może zagwarantować długowieczność naszej żarówki. Mamy nadzieję, że teraz rozumiecie technologię LED i ten artykuł skłoni Was do wymiany swoich żarówek na nowe.

O serwisie

Zagadnienia związane z oświetleniem zewnętrznym i wewnętrznym oraz instalacja elektryczną w mieszkaniu. 

Kontakt

803 458 657

kontakt@airliveblog.pl

Galeria